
"Lorentz, Lely, Thijsse en de Afsluitdijkā
"Lorentz, Lely, Thijsse en de Afsluitdijkā
Geachte leden van de KIVI afdeling Geschiedenis der Techniek en van Histechnica,
De aangekondigde voordracht en rondleiding in het Maritiem Museum Rotterdam, met de tentoonstelling āTe Water: Ontdek de Nederlandse Scheepsbouwā kunnen helaas geen doorgang vinden.
Het Science Centre heeft aangegeven dat de zaal wegens verbouwing niet beschikbaar is op de geplande zaterdag 27 september, daarom komen we nu samen op zaterdag 20 september.
De besturen van de vereniging Histechnica en van de KIVI afdeling Geschiedenis der Techniek zijn echter verheugd u uit te nodigen tot het bijwonen van een voordracht te houden door de heer Ir. F.W. van den Berg met de titel:
"Lorentz, Lely, Thijsse en de Afsluitdijkā
Programma:
- 10.30 uur: Inloop met koffie en thee
- 11:00 uur: Welkom en introductie
- 11.05 uur: Voordracht door de heer Frank van den Berg
- 12:00 uur: Pauze
- 12:15 uur: Vervolg van voordracht en afsluitende discussie
- 12:45 uur: Einde bijeenkomst
Samenvatting van de voordracht .
Ruim 40 jaar heeft het geduurd om de plannen voor de Afsluitdijk te realiseren, van 1891 tot 1932. Dr. Ir. Cornelis Lely was de inspirator, na vele voorafgaande plannen. Er was veel verzet tegen. Na de ākleineā watersnood van 1916 kwam er schot in de zaak door het werk van een Staatscommissie (1918 ā 1926) onder leiding van de Nobelprijswinnaar Prof. Dr. Hendrik Lorentz, toen de wetenschappelijke ācuratorā van de Teylers Stichting in Haarlem. Zijn rechterhand daarbij was de Bloemendaler (later Prof. Dr.) Ir. Jo Thijsse (zoon van de bioloog Dr. Jac. P. Thijsse). Lorentz en Thijsse ontwikkelen complexe wiskundige modellen van de stromingsprofielen in de Waddenzee. Het gevolg hiervan is dat de loop van de Afsluitdijk werd aangepast. Thijsse wordt later hoogleraar in Delft en is de oprichter van het Waterloopkundig Laboratorium.
Informatie over de spreker
Ir. Frank W. van den Berg (Haarlem) vertelt over al deze plannen en de bijzondere levens van de drie betrokken hoofdpersonen. Hij is voorzitter van de afdeling āGeschiedenis der Techniekā van het KIVI en rondleider bij Teylers Museum. Hij studeerde na gymnasium Ć in Rotterdam Werktuigbouwkunde aan de TU Delft en Economie (MBA) aan Columbia University (NYC). Hij heeft een zakelijke loopbaan doorlopen, deels in het buitenland (13 jaar), deels als ondernemer. Hij was ook part time verbonden aan de VU als universitair docent Financieel Risico Management en Ondernemerschap en 14 jaar actief in de regionale politiek (lid Provinciale Staten NH en Gemeenteraad).
Komende activiteiten in het Science Centre Delft:
- Zaterdag 25 oktober 2025 om 11:00 uur voordracht van Dr. ir. H. Ekkelenkamp: āHet ontstaan van het Geodetisch Erfgoed in Nederland en voormalig Nederlands-IndiĆ«ā.
- Zaterdag 22 november 2025 om 11:00 uur voordracht van Ir. R.J. de Heer: āNegen Eeuwen Waterbouwkunde als Exportproductāā.
- Zaterdag 20 december 2025 om 11:00 uur voordracht van Ir. G.J. Luijendijk: āDe Zweefbrug over de wereldā.
Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Histechnica is op zaterdag 20 april 2024 een boek verschenen āUit Falen Vooruitgang Halenā. Het boek is tijdens de voordracht gratis te verkrijgen
